Milyen következményekkel járhat?
Milyen következményekkel járhat a közel-keleti konfliktus a szaúdi–kínai kapcsolatokra nézve?
A szaúdi oktatási minisztérium utasítást adott minden középiskolának, hogy heti legalább két órában tanítsanak mandarin nyelvet. A tanítás hamarosan kiterjedhet az egyetemekre és az általános iskolákra is. A kezdeményezés Mohamed bin Szalmán koronahercegtől, a királyság de facto vezetőjétől származik, aki teljes körű stratégiai partnerség kiépítését tűzte ki célul Kínával – mutat rá az amerikai The Diplomat online folyóirat cikke. Bin Szalmán többször is kijelentette, hogy országa kész együttműködni Kínával a globális és regionális béke, biztonság és jólét előmozdítása érdekében.
Nem véletlen, hogy a királyság nyáron csatlakozott a BRICS-csoporthoz, melynek egyértelműen Kína a motorja.
A trónörökös mindent megtesz, hogy diverzifikálja a szaúdi gazdaságot az olajtól való függőség csökkentése érdekében. Éppen ezért Szaúd-Arábia 5,6 milliárd dollár értékű megállapodást írt alá a Human Horizons nevű kínai elektromosautó-gyártóval a járművek fejlesztésében, gyártásában és értékesítésében való együttműködésről. A két ország már 34 egyezményt kötött a zöldenergia, az információs technológia, a logisztika vagy éppen az építőipar területén.
Ugyanakkor a térségben tapasztalható kiújult feszültségek aggodalmat keltenek a befektetőkben. Az október 7-i, Hamász által elkövetett támadások után a kínai külügyminiszter, Vang Ji kijelentette, hogy országa mély aggodalommal figyeli a konfliktus folyamatos kiterjedését és a civil áldozatok számának növekedését. Vang Ji megjegyzései több ponton is egybecsengtek azzal, amiket Antony Blinken amerikai külügyminiszter mondott, aki az eszkaláció veszélyeire figyelmeztetett.
Forrás: Hirado.hu
2023.12.03. 05:58